Презентация на тему "Царь Плаксий и Лоскотон" 5 класс

Презентация: Царь Плаксий и Лоскотон
Включить эффекты
1 из 15
Ваша оценка презентации
Оцените презентацию по шкале от 1 до 5 баллов
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.0
1 оценка

Комментарии

Нет комментариев для данной презентации

Помогите другим пользователям — будьте первым, кто поделится своим мнением об этой презентации.


Добавить свой комментарий

Аннотация к презентации

Скачать презентацию (0.6 Мб). Тема: "Царь Плаксий и Лоскотон". Предмет: литература. 15 слайдов. Для учеников 5 класса. Добавлена в 2016 году. Средняя оценка: 4.0 балла из 5.

Содержание

  • Презентация: Царь Плаксий и Лоскотон
    Слайд 1

    5 клас Тема. В.Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Дійові особи,їхня характеристика. Різнийспосіб життя і поведінки дійових осіб. Мета : Продемонструвати на прикладі твору різні способи життя та поведінки дійових осіб.З’ясувати особисте ставлення читачів до них. Розвивати елементарні навички аналізу.Провести аналогії з сучасним життям. Закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів. Виховувати позитивні риси характеру , сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.

  • Слайд 2

    Хід уроку І. Організація класу. 1.Привітання. 2.Аутотренінг. ІІ.Мотиваціянавчальної діяльності. -У яку країну можна потрапити,скориставшись таким маршрутом: Треба йти спочатку прямо, Потім вправо повернуть. А тоді поміж дубами Поведе наліво путь. Після цього вже помалу Чимчикуй,куди попало: Як од втоми не впадеш В цю країну попадеш. ІІІ.Повідомленнятеми і мети уроку.

  • Слайд 3

    ІV. Вивчення нового матеріалу. Вивчення біографії письменника

  • Слайд 4

    Василь Андрійович Симоненко народився 8 сiчня 1935 року в глухому поселенніБіївціЛубенського району на Полтавщині в сім'їколгоспників. Дитинствойого, за словами Олеся Гончара, чулориданняматерів, щобожеволіливід горя над фронтовими похоронками. Скупе на ласку було, мінамий снарядами бавилосяйогодитинство, коли відзапізнілихвибухівдесьбілястеповоговогнища ставали інвалідамидіти — цінайбезвиннішіжертвивійни... Протягом 1942 - 1952 pp. майбутнiй поет навчався в школi: 4 класи у Бiïвцях (1942 – 1946 рр.), решта - у сусiднiх селах Єнькiвцях (1946 – 1947 рр.) iТарандинцях (1947 – 1952 рр.). Дорога до школибула для нього мукою... - через багатороків у новелі "Дума про діда" Симоненко не забудезгадати свою першу дорогу: "...я ходив тоді в восьмийклас. Дев'ятькілометрівбуло до школи. Як на моїчотирнадцятьроків, то це не так вжей мало. Та це ж тільки в один кінець дороги!.." У 1952 р. закiнчивiз золотою медаллюсередню школу в Тарандинцях та вступив на факультет журналiстикиКиïвськогоунiверситетуiменi Т. Шевченка. Писативірші почав ще в студентські роки, але в умовахприскіпливоїрадянськоїцензуридрукувався неохоче: за йогожиттявийшлилишезбіркипоезій "Тиша ігрім" (1962 р.) іказка "ЦарПлаксійіЛоскотон" (1963 р.).

  • Слайд 5

    Одержавши 1957 р. диплом "літописцясучасності", працював у редакціях газет "Черкаська правда" (1957 - 1960 рр.), "Молодь Черкащини" (1960 - 1963 pp.), власнимкореспондентом "Робітнича газета". Протезмістомісенсомйогожиттябулапоезіяітількипоезія. Напровесні 1960 року в Києвізволіпробудженогохрущовською "відлигою" юнацтвабувзаснований Клуб творчоїмолоді. Хоча на той час Симоненко жив іпрацював у Черкасах, проте разом з Аллою ГорськоюйІваномДрачем, Ліною Костенко йІваномСвітличним, ЄвгеномСверстюкомі Василем Стусом, МиколоюВінграновськиміМихайломБрайчевськимвін став душеюіокрасоюцього Клубу. Охоче роз'їжджав по Україні, як загальновизнаний поет брав участь у літературнихвечорахітворчихдискусіях, виступав перед робітничою та сільськоюмолоддю, прагнучипробудити в душах ровесниківнаціональнусамосвідомістьіжагу до національноговідродження. Протепросвітницькадіяльність не задовольняла Василя. Відприродилюдинаділа, вінпрагнувроботизконкретними, зримими результатами. Такими результатами, які б унеможливили в майбутньомуреставраціїсталінщини на ріднійземлі. Скоро в Клубітворчоїмолоді для Василя знайшлася робота до душі. Тоді, коли вінприлучився до комісії, котра мала перевірити чутки про масовірозстріли в енкаведистськихкатівняхівідшукатимісцепотаємнихпоховань жертв сталінськоготерору. Разом з Аллою Горською вони обходили десятки прикиївськихсіл, опиталисотнітамтешніхжителів, виявили урочища, де, за свідченням селян, більшовицькі кати ховали слідисвоїхмерзеннихзлочинів. Саме за участюСимоненка на основінезаперечнихречовихдоказів для людствабуливідкритітаємнібратськімогили жертв сталінізму на Лук'янівськомуіВасильківськомукладовищах, у хащахБиківнянськоголісу. За йогоучастютоді ж був написаний івідправлений до Київськоїміськради Меморандум ізвимогоюоприлюднитицімісцяпечалійперетворитиїх у національніМеморіали. Звичайно, Київськаміськрадабрутальнозігнорувалазакликпоета до морального очищення перед нагло убієнними.

  • Слайд 6

    1962 р. Василь Симоненко став членом СПУ та плануваввступати до аспiрантуриIнститутулiтератури АН УРСР. Літо 1962 р.: на залізничномувокзалі в Черкасахміжбуфетницеютамтешнього ресторану іСимоненкомвипадковоспалахнулащонайбанальнішасуперечка: за кільканадцятьхвилин до обідньої перерви самоправнагосподиня прилавка відмовиласяпродатиВасилеві коробку цигарок. Той, звичайно, обурився. На шум-гам нагодилосядвоєчерговихміліціонеріві, ясна річ, зажадали в Симоненкадокументи. Не передбачаючинічого лихого, Василь пред'явивредакційнепосвідчення, побачивши перед собою відомогопоета, правоохоронціраптомнібипоказилися - вони безцеремонне скрутили Василеві руки й на очах здивованогонатовпупотяглисиломіць до вокзальноїкімнатиміліціїіжорстоко побили. У зв'язкузтим, щовладавсiляко боролась з Василем Симоненком, можназробитивисновок, щоцепобиття не буловипадковим. Скорботноюепітафією звучать слова, записаніСимоненком до свогощоденника 3 вересня 1963 року: "Друзімоїпринишкли, про них не чутий слова. Друкованіоргани стали щебездарнішимийзухвалішими. "ЛітературнаУкраїна" каструє мою статтю, "Україна" знущається над віршами. Кожен лакей робить, щойомузаманеться... До цьогощеможнадодати, що в квітнібулизнятімоївірші у "Зміні", зарізані в "Жовтні", потімнадійшлигарбузиз "Дніпра" й "Вітчизни"... 14 грудня 1963 р. поет помер у черкаськiйлiкарнi (за офiцiйноюверсiєю, вiд раку), похований у Черкасах. Протягом короткого життя Василь Симоненко написав поезiï, провiдною темою якихєлюбов до рiдноïземлi, вiдповiдальнiсть за ïï долю, новели, пробувавстворитикiносценарiйзiстудентськогожиття, став автором численних статей, театральнихiлiтературнихрецензiй, створив три казки для дiтейiдорослих: "ЦарПлаксiйiЛоскотон", "Подорож в краïнуНавпаки", "Казка про Дурила". Протягомп'ятнадцятирокiвзабороняливиданнятворiв Василя Симоненка: пiдготовленевидавництвом "Молодь" "Вибране" поета "розсипалийпо-живомушматували". З неймовірнимитруднощамиВасилевимдрузямдоводилося "пробивати" у світкожнуйого книжку. І все ж завдякиколективнимзусиллямчитачдіставзмогуодержатиСимоненкові "Земнетяжіння" (1964 р.), збірку новел "Вино зтроянд" (1965 р.), "Поезії" (1966 р.), "Избранная лирика" (1968 р.), "Лебеді материнства" (1981 р.), том вибранихпоезій (1985 р.). ВасилевiСимоненковi посмертно присудженоДержавнупремiюУкраïниiменi Т. Шевченка у 1995 р.

  • Слайд 7

    Пам'ятник поетові, Черкаси

  • Слайд 8

    Черкаськийлітературно-меморіальний музей Василя Симоненка

  • Слайд 9

    Твори Є в коханні і будні і свята Баба Онися Вино з троянд Вона прийшла Грудочка землі Дід умер Дума про щастя Де зараз ви, кати мого народу? Жорна Злодій Задивляюсь у твої зіниці Казка про дурила Кирпатий барометр Кривда Лебеді материнства Любов Монархи Моя Мова Русь Салюти миру Старість Там, у степу, схрестилися дороги Ти знаєш, що ти людина? 16.XI.1962 Україні Цар Плаксій та Лоскотон Чорні від страждання мої ночі Тоді вас люди називали псами

  • Слайд 10

    2. Інтерактивна вправа «Мікрофон» -Яка земля виплекала В.Симоненка? -Коли народився поет? -Хто відігравав велику роль у формуванні творчості В.Симоненка? -Де здобував вищу освіту? -Що спонукало його написати казку «Цар Плаксій та Лоскотон»? -Що цікавого ви прочитали про В.Симоненка вдома? -Скільки років доля судила йому прожити? Виразне читання казки “ЦАР ПЛАКСІЙ ТА ЛОСКОТОН” Уже кілька уроків ми мандруємо стежками літературих казок. ЗВ.Симоненком і змістом казки «Цар Плаксій та Лоскотон»ми знайомились на минулому уроці . А сьогодні спробуємо зазирнути в казковий світ царяПлаксія і Лоскотона,проаналізувати їхні вчинки.Подумаємо,кого із персонажів ми б хотіли запросити до нас і чому? -Що ви очікуєте від уроку?

  • Слайд 11

    V.Робота над змістом казки. 1. «Чарівний мішечок»(характеристика героїв) Завдання:із карток,що лежать у мішечку прочитати і роз- пізнати,якого героя стосуються ці слова. -Чому ж так важливо було для царя,щоб день при дні плакали в країні діти? -То чи думав він про них? -А чи є у наш час такі люди,які думають тільки про себе? -Чи можемо підтвердити,що Лоскотона любили? -А чи прийшли б вони на допомогу цареві?Чому? -Отже,яка заповідь Божа випливає? 2.Складання асоціативної павутинки у вигляді квітки. -Які асоціації викликає у вас добро?(Діти називають асоціації: милосердя,любов,злагода,щирість,повага,чуйність і в результаті виходить квітка доброти.

  • Слайд 12

    3.Характеристика героїв. -Кого уособлює Плаксій? -Що відбулося з ним? -А кого уособлює Лоскотон? -Що сталося з ним? -Який висновок можна зробити?(Добро перемагає зло) -Дійсно,як і в багатьох інших казках,у казці «Цар Плаксій і Лоскотон» Симоненко втілив народну віру перемоги добра над злом. 4.Легенда про Добро і Зло. Одного разу на двобій вийшло Добро і Зло.Вони змагалися,і Зло скинуло зі скелі Добро.Думало,що сила Зла перемогла.Але Добро впало,притулилося до малесенької грудочкиземлі,розрозлося,зацвіло синім цвітом і стало барвінком. І до цього часу тримається, незважаючи на страшні морози. -Чого навчає нас ця легенда?

  • Слайд 13

    5.Рольова гра «Даємо поради» -Чим був сміх дядька Лоскотона : зброєю чи ліками? -Чому ви так вважаєте? -А кого б ви хотіли запросити до себе в гості : Лоскотона чи Плаксія? Чому? -Та до нас завітали не Плаксій, не добрий дядько Лоскотон,а… лікар і психолог.Послухаємо,які поради вони принесли. Лікар.Ви були праві.Сміх-целіки.Вони виробляють у мозку людини такі речовини,що протистоять вірусам та інфекціям. А ще хочу повідомити вам,що щирий сміх захищає нас від нервових розладів. Психолог .А я хочу повідомити ,що всього лише одна хвилина здоро- вого і природного сміху замінює склянку фруктового соку.А ще…одна година щирого сміху замінює путівку найпрестижнішого курорту в Сочі. Ну що ж,поїдемо на 1 хвилину на курорт,щоб відпочити? 6.Фізхвилинка. 7.Інтерактивна вправа «Прес». Використовуючи вправу «Прес», доведіть,що твір «Цар Плаксій і Лоскотон»-казка.

  • Слайд 14

    8. «Я-письменник».Робота над питаннями з теорії літератури. -Це літературна казка чи народна?Чому? -А ви не хочете стати співавтором казки? Отже,домашнє завдання:змінити останній розділ казки. -Це віршований чи прозовий твір?Доведіть. -Які ознаки віршованої мови? -А хіба тут є рима?То знайдіть. 9.Робота в малих групах. Група А-скласти прислів’я( із частинок прислів’їв) Група Б,В-скласти сенкан.Ключові слова:Плаксій,Лоскотон. Група С,Д-знайти у 3,4,5 частинах казки спонукальні та питальні речення.Інтонаційно їх прочитати.Порахувати скільки яких є. Група Г-продовжити розповідь: «Одного разу,повертаючись зі шко- ли,ми зустріли Лоскотона…»

  • Слайд 15

    VІ.Оцінювання учнів. VІІ.Підсумок уроку. -Чи досягли ми поставленої мети? -Чи справдились очікувані результати? -Чи навчила вас ця казка чогось корисного? -Чи подібна історія,описана у казці, на сучасне життя?Чому? На закінчення мені хочеться побажати:робіть добро,посміхайтеся найдобрішою усмішкою,яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку.Життя-це казка,тож будьте добрими героями у ній! VІІІ.Домашнє завдання. Д/з ви отримаєте у 3 часових вимірах:на наступний урок, на наступнийрік і на весь вік. Отже,на наступний урок:змінити останній розділ казки; на наступний рік:прочитати якомога більше творів В.Симоненка; на весь вік:поспішайте творити добро!

Посмотреть все слайды

Сообщить об ошибке